Nazwałem ten poradnik „mini”, ponieważ zawiera najważniejsze i niezbędne, wybrane przeze mnie, informacje dot. możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) podczas przygotowywania się do egzaminu maturalnego.
„MINI”, czyli Moja Interpretacja Nowinek Informatycznych, poprowadzi Cię przez świat ChatGPT – narzędzia opartego na AI, które pomoże Ci zrozumieć dowolnie wskazane zagadnienie lub obszar znajdujący się na liście wymagań maturalnych.
Ponieważ od czegoś trzeba zacząć, wybieram matematykę, która jest najbliższa mojemu sercu, choć z reguły na egzaminie maturalnym jest drugim przedmiotem w kolejności.
Sztuczna inteligencja staje się integralną częścią codziennego życia, a edukacja nie pozostaje w tyle. W kontekście przygotowań do matury z matematyki, narzędzia oparte na AI mogą stanowić cenne wsparcie, pomagając w przyswajaniu trudnych zagadnień i utrwalaniu wiedzy. Niemniej jednak, nie zastąpią one solidnej struktury, jaką oferują tradycyjne materiały edukacyjne, jak np. vademeca czy zbiory zadań.
Jeśli w jakimś obszarze odczuwasz to co Maksymilian Paradys: „ciemność widzę, ciemność”, to w pierwszej kolejności poszukaj szczegółowego wyjaśnienia w materiałach wydawnictw edukacyjnych, portalach czy serwisach szkoleniowych.
Jeśli natomiast nauczyciel zaskoczył Cię zadaniem, które wydaje Ci się trudne, brakuje Ci szczegółowych informacji, chcesz się upewnić co do odpowiedzi lub potrzebujesz dodatkowych ćwiczeń, aby nabrać wprawy–skorzystaj z AI. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest mądre i świadome ich używanie.
W dalszej części będziemy bazowali na arkuszu maturalnym z 2024 r. – matematyka.
Do analizy zadań wykorzystam ChatGPT: https://chatgpt.com/ w wersji darmowej (zakładam darmowe konto). Radzi on sobie z zadaniami matematycznymi jak piekarz z ciepłymi bułeczkami, dlatego wykorzystam go do rozwiązania zadań maturalnych. Zacznijmy od zadania nr 2:
Dowolnym narzędziem przechwytuję fragment zawierający zadanie do wykonania:
i wklejam go do ChatGPT z poleceniem: rozwiąż zadanie. I tyle. Otrzymam nie tylko wynik, ale wyjaśnienie poszczególnych działań, które należy wykonać. I wcale nie musiałem o to dodatkowo poprosić, ChatGPT posiada w zwyczaju tłumaczyć swoje operacje matematyczne krok po kroku.
Język angielski nie powinien przeszkadzać w zrozumieniu matematyki, gdyby jednak tak było, wystarczy dodać polecenie: „przetłumacz na język polski”.
Jak ChatGPT poradzi sobie z zadaniem z treścią? Dowiedz się tego na eduvulcan.pl - pełna treść oraz więcej zadań maturalnych dostępne po zalogowaniu!
Po zalogowaniu otrzymasz dostęp do rozszerzonej wersji artykułu, który pomoże Ci w nauce i powtórkach.